. Скдаднопідрядні речення. З'ясувальні, означальні, обставинні » Українська мова. 9 класи
Shostak.ucoz.ua
Пятница, 26.04.2024, 20:19
ГлавнаяРегистрацияВход Приветствую Вас Гость | RSS

Меню сайта

Категории раздела
Тести з української літератури та літ.диктанти [1]
Разное [54]

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Главная » Статьи » Разное

Скдаднопідрядні речення. З'ясувальні, означальні, обставинні » Українська мова. 9 класи
Види складнопідрядних речень
 Вправа 1. У кожному з речень підкреслити граматичні основи. Визначити речення складносурядні та складнопідрядні. Поставити питання від головної частини складнопідрядних речень до підрядної.
 
А) Моє дитинство - дзеркало, в якому відображались небеса колись. Можна подивитись у джерельце й побачити, як на гусях-гусятах летить Івасик-Телесик, схожий на тебе в дитинстві. Хочеться в дитинство повернутись, щоб з криниці неба зачерпнути. Як нам в дитинстві далекому в нинішню зрілість хотілось! Чи не для того хотілось, щоб нині дитинство приходило в сни? (З тв. Є. Гуцала.)
 
Б) Сховавши фарби в зелен-вітах, підкралась осінь, наче рись, і в тіло вистиглого літа вже пазурі її вп'ялись (Д. Луценко). Невже це листопад? Це леопард, який нам видається листопадом. Цей леопард забрів у листопад, та він таки зостався леопардом. Грайте, бубни дубів, бо у танець пішов листопад. Грайте, скрипки беріз, бо у танець пустилася осінь (Є. Гуцало). За обрієм гуляє листопад, й земля рипить, морозами окута. За вечоровим небосхилом з дівчатьми дружить листопад, бо літо, серцю здавна миле, не повертається назад. (З тв. А. Малишка.)
 
Вправа 2. У кожному з речень підкреслити граматичні основи. Поставити питання від головної частини до підрядної. Накреслити схему першого речення.
 
А) Де панують мир і любов, там не ллється кров. Впізнавай світу, поки молоді йдуть літа. Як буде правда, то буде й рада. Як буде мудра голова, то знайдеться й булава. Убрався в жупан і дума, що він пан. Тікай набік з дороги, бо суне пан безногий. І цариця стане ворона, як спаде корона. Як ти плачеш, твої вороги тішаться. Діждемо пори, що й ми виліземо з нори (Нар.творчість)
 
Б) Пахнуть хлібом слова, що мене їх навчила мати. Я працювати мушу, щоб не соромитись хліба. Був я в гостині, де люди живуть співочі. Сядь, моє серце, послухай, хто там у хаті плаче. Коли мені не допоможуть вірші, то вже не допоможуть лікарі. Але ще гірше, як іржаву мисль вганяють молотком у дошку рими. Над людством нахилюсь, як над потоком, в якому видно воду аж до дна. (З тв. Д. Павличка.)
 
Вправа 3. Вставте, де треба, пропущені букви, розділові знаки. У кожному з речень підкреслити граматичні основи. У складнопідрядних реченнях підкреслити граматичні основи й поставити питання від головної частини до підрядної.
 
Чи зна .. оме вам гостре, до фізичного болю гостре почут .. .. я нуд ги за рідною країною яким обкипає серце від довгого пер буван .. .. я на чужині? Чи відомий вам пс .. хологічний стан коли за один рідний згук, один рідний образ ладен буваєш заплатити роками жит .. я? Роз .. ятрений тугою, затопл н .. .. ий у задумі, плентався я якось бер .. гом річки не помічаючи навіть, як чорна хмара обіймала край / небо. Тіл .. ки перші краплі дощу що з глухим стуком упали на / землю, змусили мене оз .. рнутися на / вкруги, пошукати зах .. сту від зливи. Коли я почав оз .. ратися, по моїх напруж .. н.их нервах ударила хвиля рідних, близ .. ких мені згуків. Я виразно почув журливо / поважний голос українс .. кої пісні. Я чув, як пісня дужчає здіймаєт .. ся вгору, пер .. кочується могутнім грюкотом і гине тихим ак .. ордом у плюскоті зливи. Це була чумац .. ка пісня і я вже ніби був у степу бачив мажі, і до вуха мого долітав рик волів. (За М. Коцюбинським)
Категория: Разное | Добавил: 4ist-ucoz15 (15.09.2015)
Просмотров: 1131 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Вход на сайт

Поиск

Copyright MyCorp © 2024